Zastosowanie zamków krzywkowych w szafkach i skrzynkach
, stworzony przez Marta Rutkowska, 2 minut czytania
W dniach 20.12.2024 – 07.01.2025 firma będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji. Zamówienia złożone w tym okresie będą realizowane od dnia 07.01.2025. Dziękujemy za wyrozumiałość!
, stworzony przez Marta Rutkowska, 2 minut czytania
Prywatność to podstawa codziennego funkcjonowania. Dotyczy nas zarówno w przestrzeni publicznej, jak i domowej. W ochronie dostępu do danych wirtualnych pomagają nam m.in. hasła czy uwierzytelnianie dwuetapowe. Gdy chcemy uniemożliwić osobom trzecim wejście w posiadanie naszych rzeczy osobistych lub ważnych dokumentów, w zabezpieczeniu świetnie sprawdzą się zamki krzywkowe, zamki kartotekowe, zamki przemysłowe lub, bardziej zaawansowane, zamki szyfrowe.
Miejsca takie jak szkoły czy zakłady pracy, powinny być wyposażone w szafki z zamkami krzywkowymi, pozwalającymi na swobodne pozostawienie rzeczy osobistych w jednym miejscu bez dostępu osób niepożądanych.
Zamki kasetowe do skrzynek na listy to również niezbędny element zabezpieczenia każdej skrzynki pocztowej. Dzięki temu nasza korespondencja nie będzie dostępna dla wszystkich i nie trafi w niepowołane ręce.
Aby dopasować zamek krzywkowy do naszych potrzeb, należy znać kilka kluczowych wartości.
Po pierwsze — długość jego korpusu, a także średnica, którą mierzymy ze spłaszczonej strony oraz z tej wypukłej. Kolejnym istotnym parametrem jest rygiel zamka, potocznie zwany „języczkiem”. Rozróżniamy dwa typy krzywki w zamkach krzywkowych – proste oraz przegięte. Jeśli nasz zamek posiada rygiel prosty, należy zmierzyć długość od środka otworu montażowego do jego końca. Aby dobrać rygiel przegięty, wystarczy zmierzyć - jak wyżej - długość oraz przegięcie z pominięciem jednej grubości blachy.
Częstym błędem powtarzanym przy zakupie zamków jest wybranie błędnego kodowania.
Zamki krzywkowe dzielimy na zamki z jednym oraz z różnym kodem. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego.
System jednego kodu oznacza, że każdy zamek posiada ten sam numer klucza i każdy zamek o tym numerze będzie można tym kluczem otworzyć. Czyli wszystkie zamki kupione w systemie jednego kodu będą się między sobą otwierać. Przykład: klucze Euro-Box o numerze 827 otworzą wszystkie zamki Euro-Box z kodem 827.
W systemie różnego kodu zamka każdy zamek ma dwa takie same klucze z indywidualnym numerem. Nie ma możliwości otworzenia innego zamka tym samym kluczem w systemie różnego kodu. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się szkołach czy zakładach pracy.
Niektóre zamki z różnym kodem są produkowane w systemie MASTER. Oznacza to, że do takich zamków jest możliwość dokupienia klucza serwisowego tzw. matki, który w przypadku zagubienia zapasowych kluczy, umożliwi otwarcie wszystkich zamków.
Jeśli jesteś dyrektorem placówki oświaty lub osobą odpowiedzialną za zaopatrzenie — zgłoś się do nas w celu uzyskania indywidualnej ofert na zamki do szafek szkolnych.